Yorkshire WTS

Championship Trial

Beeford

31st December 2016

TD Winner

Barry Gilbertandjudge

Barry Gilbert with WT. Ch.Glenalpine Cosworth

Results

 

TD Stake  Judge: Ann Bedford

34 Entries

1st           Mr. Barry Gilbert WT. Ch. Glenalpine Cosworth BC 215

2nd          A R Snook Little Mica      X/Breed  213

3rd           Jane Wood WT Ch Ludgate Power 'n' Glory,          BC           212.5

4th           Margaret Robinson WT Ch Just Arran @ Trentvalley,  WSD  212.5

Mrs W Craven                    Quiz·ls Something Special,  WSD 211

Mr J R & Mrs K A Wykes Dreaganta Red Rory of Tarnforce,            BC           209.5

Mrs Caroline Martin        Gwynion Soll.  BC 207.5

Mrs Glenys M Page          WT Ch Bllkos Glory, WDS 206.5

Mr D W Marchant            Stardell Pisces,  BC  205.5

Mike  Williams   Maria Ben's Pal, X/Breed               204.5

Mr G & Mrs J.M Atkins WT Ch Glenalplne Pete BC 203.5

Pat Parkinson                     Waggerland  My Shadow,  WSD 203.5

Mr G & Ms J.M Atkns      Glenalplne Peg  BC 202.5

Mr Alan Bexon                  WT Ch Fly By Night lad, WSD 202.5

Mrs S Tannert,   Tarnedge Wisp  Lab         200

Miss P Herbert  Glenalpine Fen  BC 192

Mr John Simpson             Far Canal Foster,  X/Breed  186

 

WD Stake  Judge: Rita Banfather

22 Entries

1st           Rita Kidson         Tregada Tye       BC           192

2nd          Martin Brown    Markat Jess        Mali       185

3rd           J Snook Ashlindt Cidar    BC           177.5

4th           Steve Bell            Stesueca Ricki    GDS       168

 

UD Stake  Judge: Sandra Lewindon

12 Entries

1st           Gill Moran                           Snoopcats Life of Riley, WSD,     197.5

2nd          Irene Seymour                  Its an Illusion,                    WSD      191.5.

3rd           Mr TJ & Mrs EA Mills       Allmark Eduardo at Tomszil,  ASD              179.5.

4th           Sheila Tannert                   Tarnedge Leia,.                  Lab,        188 NQ.

 

CD Stake  Judge: Jenny Olley

6 Entries

1st           Miss Nicola Foskett,  Readepter Active Storm       GSD       97.5

2nd          Mark Lewindon, The Cheka at Bracolcell                GSD       96.5

3rd           Mrs Jan Marshal!, Foxfold Qulnlan of Rosswick     GSD       83

4th           Sally Tonybee,    Hundwith Magnum                         Wiem    82

 

The Fred Welham Memorial Special Stake   Judge: Jill Carruthers

9 Entries

1st           Mrs Eleanor, Mestraud Wolfhart Kindred Spirit   GSD 186

2nd          Mrs F M Atkin,  Bledri of Stepaside           WSD  185.5

3rd           Miss V F Joughin, Nidderdale Blue Magic                WSD  184

Kim Astbury, Big Trouble Little China  BC  183

Mr C.R & Mrs M Taylor,  Glenalpine Valley Floyd                BC 180

Mrs Carole Brooke,         Alfie Cam             Lab/Ret  164

Go to top