Search All Trial Reports

STAKE: TD

Judge: ROGER SHRIMPTON

Tracklayers: Pat Herbert, Tom  Darby, Gary Atkins, Andy Magyar, Eric Carpenter and Gary Martin.

Search Stewards: Kate Peyton and Kate Wykes

Control and Agility Steward: Kate Peyton

I would like to thank Leamington Dog Training Club Working Trials Committee for the invitation to judge the TD stake at their November Championship Working Trial; I considered it quite an honour to be asked to judge the Ticket for my own club.  We are very lucky at Leamington to have so many very experienced people willing to help out in any capacity required; I am sure that Trials Manager, Jane Sutherland, and assistant Trials Manager, Pat Herbert, took full advantage of them.  To run an eight day trial must take some organising.  As far as I was concerned it all went like clockwork.

Tracklayers Pat Herbert, Gary Atkins, Andy Magyar, Gary Martin, Eric Carpenter, and Tom Darby, who laid all of the early tracks - you were a great team and worked very hard in some really tough conditions, and unfortunately had to retrieve quite a few articles, but kept smiling!!  Search stewards Kate Peyton and Kate Wykes laid the search squares just as I had asked, and thankfully did not have to pick up too many articles, but still it was very heavy going most of the time.  Control and Agility steward, Kate Peyton, did a superb job in faultlessly taking competitors through the round, making my part so much easier.  It makes such a difference to have such a well known and respected team out in the field - you all worked very hard putting the competitors first, to give them as fair a chance as possible under at times quite difficult conditions.  You were a great bunch and a pleasure to be with.  On behalf of the competitors and myself, thank you all once again for your time and efforts.

Sue Ashby and Pat Herbert marked out all of the tracking fields so that the tracklayers did not get lost, and Julie Atkins and Julie Skip escorted the competitors to their tracks to make sure they did not get lost.  Jan Darby was in the base welcoming competitors, booking in, and doing the score sheets - always nice to have a smiley face to greet you.  Di Assheton-Bowtle, Dot Levin, Kate Wykes, and Gill Shrimpton did a splendid job in the kitchen, much appreciated by everyone.

Thanks to John Wykes for sorting out the tracking land; it must have been very close that due to the weather the trial was not cancelled.  Without all of these people nothing would really happen – thank you all yet again.

Tracking was on sparse winter wheat, very wet in places.  The weather over the seven tracking days was very mixed, with a heavy frost and sunny on Sunday, the first tracking day; Monday it rained all day, making conditions underfoot even more difficult, the rest of the week was cloudy, cold, with rain at times.  The track was 1079 paces long with twenty one legs; the first article was a strip of green wellie rubber, the second half a wooden clothes peg, the last a piece of carpet.  Search articles were a green rubber garden tie 3/16" diam x 2.5" long, plastic strip 0.25" x 2.5" long, wooden dowel 3/16" diam x 2.5" long, a piece of string  6" long.  Nearly all of the dogs that completed the track found three articles, but only three of these got four out of the square, but did not have a good track mark to go with them.  In total twenty dogs got four out of the square; there did not seem to be a problem with any one particular article, who knows!  Of the seventy three entries sixty took part, and at the end of the seven tracking days there were twenty teams with qualifying marks, six of these separated by three marks.

There was a very nice new venue for the control and agility this year, a long narrow field next to the Woodfarm Brewery.  Sunday broke with a clear blue sky and a sharp frost.  I set a control round that I hoped dogs and handlers would enjoy, not one to knock them out.  The round started with the speak, the dogs being held by Kate while the handler joined me twenty paces away, then they were asked to get their dogs to speak.  This was followed by the three paces of heelwork, then on to the sendaway.  The sendaway was straight out across the field to a tree in the hedge. one hundred and ten paces away (about the same as for the UD stake), then redirect right one hundred and fifty paces along the hedge, then redirect again right one hundred and forty paces across the open field to the hedge, this was carried out very well by some dogs but caused some confusion to others.  But only one dog found it a real problem.  The sendaway was followed by a second speak on the move  between two poles back towards the jumps.  I was quite pleased with how this all went and we finished up with fifteen qualifiers overall.

1st and CC Winner Diane Ling and DEBEN LITTLE TOM, GSD X, 204, Q TDEx.  Track 98, Arts 30, Search 26, Control 31, Agility 19.  As I understand it, and subject to Kennel Club approval, this makes Tom up into a Working Trials Champion.  Looking back over their trials record this team must be hard to beat.  Tom tracked on Saturday and came off with the highest track marks of the trial; this was followed up with a good solid control and agility round on Sunday, making this team very worthy winners.  Well done and good luck for the future.

2nd and Reserve CC  Winner Tony Lockyer and WTCh DOUBLE TOP AT HARTSHILL, WSD, 202.5,  Q TDEx.  95.5, 30, 26, 31, 20.  Tony and Gyp tracked on Sunday and, as it turned out, one of the few dogs to get round in that field - it certainly showed Gyp`s class as a tracking dog.  A very good control and agility round made for a very good all round performance again for this team.

3rd Gary Haim and WTCh WAGGERLAND DILEMMA, WSD, 200.5, Q TDEx.  93,  30, 26, 31.5, 20.  Gary and Flyn are certainly on a roll at the moment - tracked on Saturday and made a good job of it, then did one of the best C/A rounds.  Keep it up, well done.

4th Sue Ashby and WTCh THE TITAN, WSD, 199.5, Q TDEx.  96, 30, 26, 27.5, 20.  One of  the most consistently successful teams in Ticket at the moment and, apart from a  misunderstanding on the sendaway, continued to show how it’s done.  A pleasure to judge - well done.

Also Qualifying TDEx

Tony Lockyer and WTCh LAWINICK COME AND GET IT AT HARTSHILL, GSD, 197

Gary Haim and LAWINICK STILL OF THE NIGHT, GSD, 195.5

Anne Shepherd and LITTLE MISS LOTTIE, X-Breed, 195 - also best nosework trophy

Maureen Regan and WILLOWMEG FRATEAS AT KIRLZEGAN, GSD, 189.5

John Wykes and KIPCROFT RED KYLE OF TARNFORCE, BC, 189

Paul Bryan and KIPCROFT ETERNAL FLAME AT BRYNBOURNE, BC, 188

Jill Carruthers and VOMKYNA DARCA, GSD, 188

Janette Sayer and  TAZ OF HOLLOWGATE WSD, 187, also best control trophy

Paul Adams and SHERINGEM GLYNN, BC, 184

Rita Banfather and NICOLEE TRUE GRIT OF BANNERSWAY, GSD, 184

Yvonne Carpenter and HEX AT CARFELD, BC, 182.5

With so many disappointments on the tracking fields this year let’s hope it will be better next year.

Go to Top
Template by JoomlaShine