Search All Trial Reports

Championship Trial
Venue: Oakwood Hill
Trial Held: 18 April 2015

 

Stake: CD

Judge: JENNY ORCHARD

Steward: Elizabeth Stapleton

I would like to thank Surrey for the invitation to judge the CD at this trial, efficiently run by Christine Brooks, ably assisted by Stan Ford.   I also would like to thank the catering brigade, fronted by Joyce Tibbetts, for providing excellent refreshments,   not forgetting John Reynolds, who was firmly in charge of the washing up.  Elizabeth de Unger kindly provided bed and breakfast – thank you.

I set a straightforward round.  15 teams entered and 9 ran; we had 2 qualifiers with 4 teams failing the jumps, 2 went out on control and one on the nosework.  The C/A commenced with heel on lead, recall, heel free and finally a 65 pace sendaway to cross poles in the hedge between two trees.  The articles in the search square were a green cartridge, a 5 inch wooden plant label and 5 inch piece of green knotted felt.  8 dogs recovered all three articles and the remaining failed to locate the wooden plant label.  As is usual in CD[JM1]  the stays took their toll, with only 4 dogs managing to stay for both exercises.

1st           Gary Haim, LUPITOONZ SPACE RANGER, WSD, 98.5, Q.  Just lost 0.5 on the jumps, 0.5 on control, and 0.5 on the nosework.   It was a pleasure to judge Buzz.

2nd         Val Upton, KALIAZAR CLAYTON, BC, 83, Q.  A hiccup on the long jump and down stay, otherwise a very good round by Clay.

3rd          Sue Atkin, MISS DELIA, GSD, 81, NQ

4th          Stephanie Allsopp ASHLINDT MIRAGE, GSD, 80.5, NQ

Lastly. I wish to thank Elizabeth Stapleton for stewarding; she did exactly as I asked.  She really is, to quote, ‘the nicest steward in the world’, putting all the competitors at their ease.

Thank you to the competitors for entering and accepting my decisions; congratulations to those who qualified and I am sure it will not be long before the others achieve success

 

Stake: UD

Judge: LES ALLEN

Tracklayers: Liz de Unger and Val Upton (Thursday), Lauren Marlow and Stella Richards (Friday)     

Steward: Sally Baker

My thanks to the Surrey committee for the invitation to judge and to Chris Brooks for running a very well organised trial, with a great atmosphere throughout.  Thanks also to Stan for sorting all the logistics of the land and relationship with the Ruckman’s estate; we had great quality land for both tracking and control.  Thanks also to Joyce Tibbetts and a superb team in the kitchen who kept us all fed and watered well throughout.

A very special thank you to my steward, Sally Baker, who was great company, laid the squares and also stewarded the control rounds for me, exactly as planned.  Thanks also to my tracklayers, Liz, Val, Lauren and Stella, who did a great job, ensuring that each track was consistent, giving every handler an excellent chance of qualifying.

The weather was good and the same for both days, sunny, bright and dry albeit windy at times.  The track articles were a piece of rubber mat 2.5” x 1.5” and green carpet of the same size.  Square articles were a wooden spoon, 6” knotted piece of thin green rope, a yellow gun cartridge (20 bore) and piece of leather 3” x 0.75”.  

SDTS UD articles

11 Entries and all worked.

1st           Jenny Richards with AMBERSLADE MASSACHUSETTS, CDEx, ASD, D, 192.5, Q.  Jenny and Alfie struggled a bit on the track; that said it was completed successfully with both articles recovered and all four out of the square.  The C/A round was very strong, just dropping one point overall in that section.  The relationship between dog and handler is brilliant and they are a pleasure to watch and judge.  Well done, Jenny, well deserved result.  There will be many more successes like this in the future.

2nd         Ursula Furter with ASALDO DIAMOND SKY LUCY AT AVONWOLF, Mali, B, 191, Q.  Ursula and Lucy completed a full mark track and then went on to recover all four out of the square - some mouthing of the articles proved a little costly.  Another strong and full point control round, but unfortunately Lucy didn’t like the look of the long jump on the day, which proved very costly.  Another very strong team who undoubtedly will be doing extremely well as they go up through the stakes.

3rd          Dave Currier (working his wife’s dog) with MINIMOKES ELBA, GSP, D, 190.5, Q.  Dave hasn’t been working Elba very long but it doesn’t show; they did a great track, only dropping one point, and then recovered all four out of the square, but not without some chomping, which proved a little costly.  Good control round and almost a clean set of jumps just dropping 1 on the agility.  Another team that will be progressing through the stakes over the coming months.  Well done, Dave, good solid qualification and place.

4th          Barbara Riste with GEMWELL FIORE SARDO, Gordon Setter, D, 190, Q.  I am sure that Barbara works harder than Hamish when they are competing, a great team to watch.  They put a pheasant up half way around the track, probably not what you need with a gun dog!  They recovered the situation well and went onto to successfully complete the track, recovering both articles.  All four out of the square but not without some chomping on each article.  C/A went well resulting in a very respectable qualification and place.  Well done, Barbara, you worked hard for this result on the day.

Also qualifying UDEx:

Stan Ford with VONHAUSWOLF RAINHARD, GSD, D

Emily Mayer with VONLUCIANHAN ANUBIS, Mali, B

I hope you all enjoyed yourselves.  To the qualifiers, well done; to those that were not successful this time, good luck on your next attempt.

 

Stake: TD

Judge: JOHN WYKES

Tracklayers: Tess Shoolbred, Mark Lewindon, Sandra Lewindon and Lauren Marlow

Square Steward and Scribe: Kate Wykes

Thank you to the Society for asking me to judge.  Kate and I were well fed and watered by the ladies in the kitchen, Sally Baker, Judith Owen, Elizabeth Stapleton and Jane Wood.  Thank you to Chris Brooks for running the base and being Trials Manager, despite all the help from your Assistant!

TD is the Tracking Dog Stake and with that in mind I designed a track pattern that tested the handlers’ ability to trust and follow their dogs where necessary, with the extra bits to make it worthy of a championship stake.  The control round was fairly straight forward but still had to be done to the standard of championship level.

I enjoyed judging the stake and I hope the competitors enjoyed working it.

1st and CC            Barry Gilbert with WTCh GLENALPINE COSWORTH, BC, D, 214, Q.  Congratulations on the qualification and winning the Ticket; good luck at the KCC’s.

2nd         Margaret Robinson with JUST ARRAN AT TRENTVALLEY, CDEx - WDEx, WSD, D, 212, Q.

3rd          Sheila Tannert with WTCh STYPERSON CLEO, Lab, B, 209.5, Q.

4th          Gary Atkins with WTCh GLENALPINE PETE, BC, D, 209, Q.

Also qualified TDEx:

Wendy Beasley with WTCh STARDELL LUNAR, 208

Sue Ashby with WTCh THE TITAN, 204.5

Manda McLellan with LITTLE TIGER, CDEx - TDEx, PDEx, 204

Diane Ling with WTCh DEBEN LITTLE TOM, 203

Tony Lockyer with TRIPLE TOP AT HARTSHILL, CDEx - TDEx, 201.5

Sheren Perez with KAEFFER KAL, CDEx - TDEx, 200

Paul Adams with SHERINGEM GLYNN, CDEx - TDEx, 197.5

Judy Meekings with LAURINCO RED SKYE AT WINDLEBROOK, CDEx - WDEx, 197.5

Mike Williams with MARINA BEN’S PAL, CDEx - TDEx, 196

Margaret Robinson with WTCh JUST FRANKIE AT TRENTVALLEY, 195

Julie Skipp with ZAK OF SKIPAWAY, CDEx - TDEx, 194

Jane Wood with LUDGATE POWER ‘N’ GLORY, CDEx - TDEx, 184

Qualified TD:

Tom Davis with JOTUNHEIM ALMA, 166

Thank you to all the competitors for entering under me and for accepting all my decisions.  To those who qualified, well done; to those who didn’t, better luck next time.

Go to Top
Template by JoomlaShine