Share:

Hampshire WTS,

Championship Trial

27th August, 2016.

TD Winner

Barry Gilbert with BC W.T.Ch. Glenalpine Cosworth 

Results

(Results and winners photos kindly sent in by Rosemary Turner, action photos by Sue James)

 

 

 

TD   Judge:   Anne Thorpe             30 entries.          (15 qualified nosework) 14 ran.  10 qualifiers

1st CC winner     Barry Gilbert with BC W.T.Ch. Glenalpine Cosworth CDex – TDex                216 points

2nd Reserve CC  Pat Parkinson with WSD Waggerland My Shadow CDex-TDex                       208 points

3rd Tony Lockyer with GSD Abbi Black at Hartshill CDex-TDex        207 points

4th John Simpson with Cross Far Canal Foster CDex-TDex                205 points

Also qualified:

Sarah Burroughs with Labrador Tarnedge Velvet CDex-TDex         202 points

Ruth Payton with B.C. Cories Blazing Star at Kaliazar CDex-TDex  193 points

Tony Lockyer with WSD WT. Ch.Triple Top at Hartshill CDex-TDex 190 points

Sheila Tannert with Labrador Tarnedge Wisp CDex-TDex                189.5 points

Andy Baker with B.C. WT.Ch. Sid the Lemon Squeezer CDex-TDex PDex  188 points

Caroline Martin with B.C. Gwynion Soll CDex-TDex                            183.5 points

 

WD  Judge: Dave Stewart.   17 entries     4 qualifiers     (some absentees)

1st           Jenny Richards wih A.S.D. Amberslade Massachusetts CDex-UDex             193 points

2nd          Sue Ashby with WSD The Zeta CDex-UDex                            192.5 points

3rd           Andy Baker with WSD Right Then Sonny Jim  CDex-UDex 192.5 points

4th           Ruth Payton with B.C. Kaliazar Chaos CDex-UDex               182.5 points

 

UD  Judge:  Dave Stewart.            10 entries            4 qualifiers

1st           Penny Bann with Labrador Tarnedge Khaleesi CDex                          186.5 points

2nd          Rita Banfather with G.S.D. Tracelyn Tyrrell of Bannersway CDex  181 points.

3rd           John Turtill with B.C. Dreaganta Mycorran Geala CDex                     170.5 points

4th           Barbara Riste with Gordon Setter Gemwell Fiore Sardo CDex-UDex  165 points

 

CD  Judge:   Gary Martin                16 entries            5 qualifiers

1st           Sheila Tannert with Labrador Tarnedge Leia         91.5 points

2nd          Yvonne Carpenter with B.C. Dev at Carfeld            87 points

3rd           Lynda Levett with G.S.D. Thamespol Delta Baxter 86 points

4th            Pam Clarke with WSD Longhalves Summer Surprise  86 points.

Also qualified:

Steven Osbourne wih Malinois Avonwolf Albert Sid           82 points

Go to Top
Template by JoomlaShine