Share:

Scottish WTS

Championship Trial

Lauder

20th May 2018

PD Winner

PD winner 700x933 720x959 

Moira Rogerson & WT CH Xandoas Scout

 

Results

 

(Kindly sent in by Lorna Cottier)

CD Stake

Judge- Hilary Hirst

Steward – Steve Hirst

1st Elaine Collins & Leonidas Prince of Sparta (Mali) CDex

2nd Elaine Barr & Parker’s Just Supa Dupa (Cocker Sp) CDex

3rd Chris Theobald & Beverton Nan (BC)

4th Colin Telford & Dornholz Cerberus (GSD)

UD Stake

Judge – Bill Mackie

Steward – Gary Tait

Tracklayers – Jim Jeffrey & Shirley Windsor

1st Gary Martin & Firetouch Superstylin’ (BC) UDex

2nd Tracey Park & Waggerland Rhum (WSD) UDex

3rd Elaine Low & Honesty Blaze (XB)

4th Adele Whittermore & Tughallellie Flier (WSD)

WD Stake

Judge – Caroline Wright

Stewards – Mike Wilson & Fay Rae

Tracklayers – Andrea Lynd & Jill Carruthers

1st Deb Meade & Rekkit Robyn (XB) WDex

2nd John Tait & Pinfold Tyg Last Chance (WSD) WDex

3rd Val Joughin & Nidderdale Blue Magic (WSD) WDex

4th Ann Bedford & Vytensa Henning (GSD) (handled by Paul Morling) WDex

Michelle Biddle & Jackanory What a Story (Lab) WDEx

Veronica Errington & Pollgina Rosend Shanti (Lab) WDex

Doug Shearer & Dreaganta Dauby’s Dynasty (BC) WDex

Yvonne Walker & Bandaitch Shirin (XB) WDex

PD Stake

Judge – Dave Olley

C&A, Search Steward/Patrol Scribe – Jenny Olley

Tracklayers – Derek McAulay & John Gray

Patrol Scribe – Erin Bootland

Protected Stewards – Dave Raybold, Mike Wilson, Andy Laws, Chris Trevor

1st & WT Cert Moira Rogerson & WT CH Xandoas Scout (Mali) PDex

2nd Alan Bexon & WT Ch Fly By Night (WSD) PDex

3rd Paul Morling & Vonlucianhan Argonaut (Mali) PDex

4th Bill Richardson & Xandoas Isa (Mali)

Special Fun Stake

Judge – Sheena Kerr

Tracklayers – John Hood, Jimmy Scott, Colin Telford

Stewards – Joyce Watson, Nick McMechan

1st Julz Findeisen & Bandaitch Dirty Harry (XB)

2nd Jackie Hilton & Goosecreek Dakota (ASD)

3rd Vivienne Votier & Bertie Woofster (ESS)

4th John Tait & Pinfold Fly (WSD)

Go to Top
Template by JoomlaShine